Desetikoruna: Vše, co jste kdy chtěli vědět o této minci
Historie desetikoruny
Desetikoruna je neodmyslitelnou součástí české měnové soustavy již od roku 1993, kdy nahradila desetikorunovou bankovku. Tato mince, ražená z oceli a plátovaná mosazí, prošla za dobu své existence několika změnami. První emise desetikoruny nesla na lícní straně podobiznu svatého Václava od Stanislava Suchardy, na rubové straně pak stylizovanou korunu sv. Václava. V roce 1993 se objevila i pamětní varianta desetikoruny, věnovaná 100. výročí založení Národního divadla. Tato mince se od běžné emise lišila motivem na rubové straně, kde byl vyobrazen znak Národního divadla. I přes svůj nízký nominál se desetikoruna stala oblíbeným objektem sběratelů, a to zejména díky svým pamětním emisím. Ty jsou vydávány pravidelně k významným výročím a událostem a často zobrazují významné osobnosti či památky.
Vzhled a materiál
Desetikoruna, stálice mezi českými mincemi, se pyšní nejen svou užitnou hodnotou, ale i propracovaným vzhledem. Materiál použitý k její výrobě se liší v závislosti na roku ražby. Zatímco starší desetikoruny z let 1993 až 2017 byly vyrobeny z oceli s mosazným povrchem, novější mince ražené od roku 2018 se pyšní jádrem z oceli a pláštěm z mosazi. Tato změna materiálu se projevila i na vzhledu mince – novější desetikoruny mají výraznější zlatavý odstín. Ať už se jedná o starší, nebo novější variantu, desetikoruna si drží svůj charakteristický vzhled. Na lícní straně mince nalezneme svatováclavskou korunu obklopenou nápisem "Česká republika". Rubová strana pak zobrazuje detail kamenného Karlova mostu s Pražským hradem v pozadí a letopočtem ražby.
Desetikoruna, drobná mince s velkou historií, prošla rukama milionů Čechů a stala se němým svědkem každodenního života i významných událostí.
Anežka Nováková
Významné motivy
Desetikorunová mince, neodmyslitelná součást našich peněženek, v sobě skrývá mnohem více než jen finanční hodnotu. Na jejím líci se hrdě tyčí katedrála svatého Víta, symbol české státnosti a duchovního dědictví. Svatý Vít, patron české země, je zpodobněn na minci z roku 1993, která připomíná 1100 let od jeho úmrtí. Na rubu mince se nachází fragment mechanismu orloje, dalšího symbolu Prahy a české vynalézavosti. Orloj, s jeho složitým systémem ozubených kol a astronomických ukazatelů, je důkazem umu a znalostí našich předků. Desetikoruna tak v sobě spojuje duchovní a technické dědictví, minulost a současnost, a připomíná nám bohatou historii a kulturu naší země.
Vlastnost | Hodnota |
---|---|
Název mince | Desetikoruna |
Hodnota | 10 Kč |
Průměr | 24,5 mm |
Hmotnost | 7,62 g |
Materiál jádra | Ocel plátovaná mosazí |
Zajímavosti a rarity
Desetikoruna, stříbrný poklad našich peněženek, ukrývá mnohá tajemství. Věděli jste například, že motiv Karla IV. na desetikoruně není vymyšlený? Je inspirován skutečnou sochou Karla IV. od Petra Parléře, která se nachází na Staroměstské mostecké věži. A co třeba rozměry mince? Průměr desetikoruny je přesně 24,5 mm a její hmotnost je 7,62 gramů. Tyto parametry se nemění, ať už je mince z roku 1993 nebo 2023. Zajímavostí je, že existují i speciální sběratelské desetikoruny, které se liší od těch běžných. Tyto mince jsou často vydávány k výročí důležitých událostí a jejich hodnota může být mnohonásobně vyšší než jejich nominální hodnota.
Aktuální hodnota a sběratelství
Desetikoruna, mince s hodnotou deseti korun českých, je nedílnou součástí našich peněženek. Její aktuální hodnota je samozřejmě stále deset korun, ale pro sběratele může mít některá desetikoruna mnohonásobně vyšší cenu. Cena desetikoruny pro sběratele se odvíjí od několika faktorů. Důležitý je rok vydání, vzácnější jsou mince z prvních let ražby po vzniku České republiky. Hodnotu mince ovlivňuje také stav zachování, běžné opotřebení snižuje cenu, zatímco mince v perfektním stavu, tzv. "bankovní stav", jsou ceněny nejvíce. Pro sběratele jsou zajímavé i pamětní desetikoruny, které Česká národní banka vydává k různým výročím a událostem. Tyto mince mívají specifický design a omezený náklad, což zvyšuje jejich sběratelskou hodnotu. Pokud vlastníte starší desetikoruny, vyplatí se prozkoumat jejich rok vydání a stav. Možná máte doma malý poklad. Informace o hodnotě konkrétních desetikorun lze nalézt v online katalozích, numismatických publikacích nebo u zkušených sběratelů.
Budoucnost desetikoruny
Desetikoruna prošla mnoha proměnami. Od svého prvního vydání v roce 1993 se na ní vystřídaly portréty významných osobností českých dějin. Na lícové straně desetikoruny je vyobrazen Karel IV., český král a římský císař. Na rubu mince se nachází kamenný Karlův most, jeden ze symbolů Prahy. Motiv Karlova mostu je obklopen latinským opisem "CAROLVS QVATTVOR REX". Desetikoruna je vyrobena z oceli, která je potažena mosazí. V oběhu se nachází značné množství desetikorun, a proto se o jejich budoucnosti často spekuluje. Někteří ekonomové navrhují, aby byla desetikoruna z oběhu stažena a nahrazena pouze bankovkami. Argumentují tím, že výroba mincí je nákladnější než tisk bankovek. Jiní odborníci se naopak domnívají, že desetikoruna má v hotovostním styku stále své místo. Poukazují na to, že mince jsou odolnější než bankovky a lépe se s nimi manipuluje při placení drobných částek. Osud desetikoruny tak zůstává nejistý. Je možné, že se s ní budeme setkávat i v příštích letech. Stejně tak je ale možné, že se stane pouhou vzpomínkou a sběratelským artiklem.
Desetikoruna v ekonomice
Desetikoruna, součást českého oběhu od roku 1993, hraje v ekonomice nezastupitelnou roli. Tato mince, ražená z ocele plátované mosazí, je symbolem každodenních transakcí a představuje důležitý nástroj pro drobné platby. Její hodnota, i přes inflační tlaky, zůstává relativně stabilní, což z ní činí spolehlivý prostředek směny. Desetikoruna je také důležitým prvkem pro numismatiky, kteří v ní nacházejí odraz historických událostí a uměleckého cítění. Různé série a pamětní motivy na mincích desetikoruny dokumentují významné milníky české historie a kultury. Pro svou odolnost a širokou dostupnost je desetikoruna nepostradatelnou součástí české ekonomiky a každodenního života.
Porovnání s jinými mincemi
Desetikoruna prošla za dobu své existence mnoha změnami, ať už se jednalo o vzhled, materiál či rozměry. Zajímavé je srovnání s ostatními českými mincemi. Zatímco desetikoruna se pyšní průměrem 24,5 mm a hmotností 7,62 g, nejmenší mincí, korunou, snadno projdeme otvorem o průměru pouhých 19 mm, a to při váze 3,6 g. Na opačném konci spektra najdeme padesátikorunu s impozantním průměrem 27,5 mm a váhou 9,7 g. Co se týče materiálu, desetikoruna se od roku 1993 razí z ocele plátované mosazí, čímž se liší od stříbrně zbarvené padesátikoruny (vyráběné z oceli s niklovým povlakem) i od jednodušší, celomosazné pětikoruny.
Desetikoruna v umění a kultuře
Desetikoruna, mince s hodnotou deseti korun českých, se stala nedílnou součástí české kultury a umění. Její podoba se v průběhu let měnila, ale vždy odrážela důležité momenty a osobnosti českých dějin. Desetikoruna s motivem Karla IV., vydaná k 600. výročí jeho úmrtí, se stala sběratelsky vyhledávanou mincí a připomíná význam tohoto panovníka pro české země. Obraz desetikoruny se objevuje i v dílech českých umělců, ať už jako součást zátiší nebo jako symbol každodenního života. V literatuře se s desetikorunou můžeme setkat například v humorných příbězích, kde slouží jako prostředek pro dokreslení charakteru postav nebo jako motor komických situací.
Nejčastější otázky o desetikoruně
Kdy byla desetikoruna poprvé uvedena do oběhu? Desetikorunová mince byla poprvé vydána v roce 1993, krátce po vzniku České republiky. Nahradila tehdejší desetikorunovou bankovku.
Z jakého materiálu je desetikorunová mince vyrobena? Desetikoruna je bimetalová mince. Její vnitřní část je vyrobena z oceli plátované mosazí a vnější část z oceli plátované mědí. Díky tomuto složení má desetikoruna svou charakteristickou podobu se zlatavým středem a stříbrným okrajem.
Co je vyobrazeno na desetikorunové minci? Na lícní straně mince je vyobrazena silueta katedrály svatého Petra a Pavla na hoře Říp, která je důležitým symbolem české státnosti. Na rubové straně mince je pak vyobrazen fragment románského sloupu s motivem lva, který je dalším významným symbolem České republiky.
Mohu platit staršími desetikorunami? Ano, všechny desetikorunové mince vydané od roku 1993 jsou platné a můžete s nimi platit bez omezení.
Existují i sběratelské desetikoruny? Ano, Česká národní banka vydává i pamětní desetikoruny, které jsou určeny především pro sběratele. Tyto mince se liší od běžných desetikorun motivem na rubové straně a obvykle se nevyskytují v běžném oběhu.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: Finance