Loading…
  • 0
  • 1

Ohlížet se zpět – v práci pro budoucnost

Konec roku vždy vybízí k ohlédnutí zpět. Letošní rok je ve znamení konce běžících projektů Safer Internet Center a jejich restartu v novém dvouletém finančním období.

Ohlížíme se tedy nejen jeden rok, ale dva a půl roku zpět. To je doba zahájení projektů, které letos končí. Pro některé z nás to ale bude doba delšího zúčtování – například NCBI, které letos končí své angažmá v projektu, se ohlíží více než deset let zpátky a rekapituluje, co bylo uděláno, a co bude předávat svým následovníkům, kteří budou nadále provozovat safer internet centrum v České republice.

Říká se, že 10 let v IT je jako 100 v ostatním průmyslu. Dovedete si představit internet bez Facebooku? My ano, protože přesně před 10 lety, v roce 2008, byl Facebook lokalizován do češtiny a čeští uživatelé se stali součástí jeho rostoucí komunity, která překročila počet na tu dobu závratných 160 milionů uživatelů! Porovnejte to s více než 2,27 miliardami aktivních uživatelů Facebooku ve 3. čtvrtletí roku 2018. 

Kolik uživatelů to bylo v Česku? Více než 150 000! A počet závratně rostl – za první dva týdny roku 2009 se k Facebooku přidalo 10 tisíc českých uživatelů!

Kdo byl tehdy králem messagingu a komunikací? ICQ! Pamatujete si na něj?

V roce 2009 oslavil program Safer internet desáté výročí své existence – během českého předsednictví EU na Ministerské konferenci Safer Internet for Children v dubnu v Praze. Na konferenci byla přijata Pražská Deklarace. Když si ji pročítáte, chápete, že se toho od té doby zase tak mnoho nezměnilo – tedy kromě nástupu sociálních sítí, politiky korektnosti a fake news.

Co tedy přát Safer Internet centrům do nového roku a nového projektového období? Aby se nezapomínaly ohlížet zpět a pochopily, že co se nám zdá hrozně nové už tady v podstatě bylo, že je zapotřebí využívat existující zdroje a hlavně – spolupracovat. Největší síla mezinárodní sítě Insafe, kde jsou centra sdružená, je jejich schopnost sdílet zkušenosti a ve spolupráci nalézat řešení. To si zasluhuje nejen ocenění, ale take větší podporu na evropské i národní úrovni.

Pro informaci: Od 1. 1. 2019 bude projekt Safer Internet v České republice koordinovat sdružení NIC.CZ, které bude současně provozovat horkou linku. Operátorem linky pomoci bude v rámci projektu Linka bezpečí, z. s.

Zanechat komentář

* Povinné.

Tyto stránky využívají soubory cookies

Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie a podobných technologií. Více informací

Souhlasím

DMC Firewall is a Joomla Security extension!