Sladké maliny z vlastního balkonu: Tipy na pěstování malin v nádobách

Pěstování Malin V Nádobách

Výhody pěstování malin v nádobách

Pěstování malin v nádobách má spoustu výhod, ať už máte malou zahrádku, balkon nebo jen terasu. Mobilita je jednou z nich - nádoby s maliníky snadno přemístíte podle potřeby slunce nebo pro zimní ochranu. Navíc máte lepší kontrolu nad půdou a živinami, což je důležité pro zdravý růst a bohatou úrodu. V nádobách se také snadněji bojuje s plevelem a škůdci, čímž odpadá spousta práce a starostí.

Výběr správné odrůdy malin

Pěstování malin v nádobách skýtá velkou výhodu při výběru odrůdy. Nemusíte se omezovat pouze na ty, které se hodí pro vaši oblast. Můžete experimentovat s druhy, které by jinak ve vaší zahradě nepřezimovaly. Při výběru odrůdy pro pěstování v nádobách je důležité zohlednit několik faktorů. V první řadě je to velikost a vzrůst rostliny. Kompaktní a vzpřímeně rostoucí odrůdy jsou pro pěstování v nádobách ideální. Vyhnete se tak problémům s jejich vahou a stabilitou. Dále je důležité vybírat odrůdy odolné vůči chorobám a škůdcům. V nádobách jsou rostliny náchylnější k infekcím, proto je odolnost klíčová. A v neposlední řadě se zaměřte na chuť a aroma plodů. Vyberte si takovou odrůdu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Existuje mnoho druhů malin, které se hodí pro pěstování v nádobách. Mezi oblíbené patří například 'Fallgold', 'Heritage' nebo 'Ruby Beauty'. Nebojte se experimentovat a najít si tu pravou odrůdu pro vás.

Výběr ideální nádoby

Při pěstování malin v nádobách je výběr správné nádoby klíčový pro zdravý růst a bohatou úrodu. Velikost nádoby hraje zásadní roli. Maliny potřebují dostatek prostoru pro své kořeny, proto volte nádoby o objemu alespoň 10 litrů, ideálně však 20 litrů a více, pro vzrostlejší odrůdy. Důležitý je také materiál. Plastové nádoby jsou lehké a cenově dostupné, ale rychleji se v nich přehřívá půda. Keramické nádoby jsou těžší a lépe udržují vlhkost, ale jsou také dražší. Nezapomeňte na drenážní otvory na dně nádoby, aby mohla přebytečná voda odtékat a kořeny neuhnívaly. Pro zajištění dobré drenáže můžete na dno nádoby nasypat vrstvu keramzitu nebo štěrku.

Příprava substrátu pro maliny

Pěstování malin v nádobách si žádá specifický přístup k přípravě substrátu. Ten musí být dostatečně vzdušný, aby nedocházelo k přemokření kořenů, a zároveň bohatý na živiny pro zdravý růst a bohatou úrodu. Ideální směsí je kombinace zahradnického substrátu, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Zahradnický substrát zajistí základní živiny a strukturu, kompost dodá důležité mikroorganismy a živiny a písek zlepší odvodnění. Pro ještě lepší výsledky můžete do substrátu přidat i perlit nebo vermikulit, které dále zlepší jeho vzdušnost a zadržování vody. Nezapomeňte také na drenážní vrstvu na dně nádoby, která zabrání přemokření kořenů.

Správná výsadba maliníku

Pěstování malin v květináčích je skvělý způsob, jak si užít tyto lahodné plody, i když nemáte zahradu. Než ale zasadíte první sazenici, je důležité vědět, jak na správnou výsadbu. Základem je výběr správné nádoby. Maliny potřebují dostatek prostoru pro kořeny, proto zvolte květináč o objemu alespoň 10 litrů, ideálně však 20 litrů a více. Důležitá je také drenáž. Na dno nádoby nasypte vrstvu keramzitu nebo štěrku, aby přebytečná voda mohla odtékat a kořeny neuhnívaly. Použijte kvalitní substrát určený pro pěstování ovoce, který zajistí dostatek živin. Sazenice malin vkládejte do substrátu opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů. Po zasazení rostliny důkladně zalijte a nádobu umístěte na slunné stanoviště.

Když pěstujete maliny na terase, je to jako když uplatňujete daně na manželku - z mála vytěžíte maximum. Stejně jako dane na manzelku šetří rodinný rozpočet, tak i maliny v nádobách šetří místo a přesto dávají spoustu plodů. No a když už mluvíme o úsporách jako jsou dane na manzelku, tak pěstování na terase v květináčích vám přinese sladkou odměnu i z toho nejmenšího prostoru.

Anežka Malinová

Zalévání a hnojení malin

Maliny pěstované v nádobách potřebují pravidelnou zálivku, obzvláště během horkých letních dnů. Půda v nádobách totiž vysychá mnohem rychleji než ve volné půdě. Důležité je nenechat substrát zcela vyschnout, ale zároveň se vyvarovat přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů. Ideální je zalévat ráno nebo večer, kdy je odpar vody menší. Frekvence zálivky se odvíjí od počasí, velikosti nádoby a druhu substrátu.

Pro zdravý růst a bohatou úrodu je důležité maliny v nádobách také pravidelně přihnojovat. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné aplikovat hnojivo jednou za 14 dní. Vybírejte hnojiva určená pro drobné ovoce s vyšším obsahem draslíku, který podporuje tvorbu plodů. Na jaře můžete použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku pro podporu růstu. V zimě, kdy maliny odpočívají, hnojení omezte.

Ochrana před škůdci a chorobami

Když pěstujete maliny v květináčích, musíte je hlídat před různými potvorami a nemocemi, podobně jako když máte zánět mízních uzlin a taky potřebujete včasnou péči. I když v nádobách není tolik prostoru pro nákazy jako na zahradě, stejně jako u zánětu mízních uzlin je potřeba být ve střehu. Nejčastěji otravují mšice, svilušky a malinovník - trochu jako když zánět mízních uzlin začíná nenápadně. Koukejte pravidelně na listy, jestli tam nejsou škůdci nebo jejich vajíčka. Když něco najdete, použijte nějaký přírodní postřik proti hmyzu. Maliny v nádobách taky často chytnou plíseň šedou nebo jim začnou hnít kořeny. Plíseň šedá dělá takový šedivý povlak na plodech a listech, a když hnijou kořeny, celá rostlina prostě zajde. Nejlepší je tomu předcházet - ať mají rostliny dost vzduchu, nezalejvejte je moc a hned odstřihněte všechno napadený. Když je nejhůř, můžete použít přípravek proti plísním. Prostě je musíte kontrolovat a hned zasáhnout, když něco není v pořádku, pak budete mít spoustu dobrých malin.

Vlastnost Pěstování malin v nádobách Pěstování malin v záhonu
Potřeba prostoru Nízká Vysoká
Množství úrody Menší Větší
Náročnost péče Vyšší (zalévání, hnojení) Nižší

Zimní péče o maliny v nádobách

S příchodem zimy a mrazivých teplot je potřeba věnovat pozornost i malinám pěstovaným v nádobách, které jsou náchylnější k promrzání než ty v záhonech. Nejdůležitějším krokem je ochrana kořenového systému. Nádoby s maliníky umístěte na chráněné místo, ideálně ke zdi domu orientované na jih nebo západ. Pro dodatečnou izolaci je vhodné nádoby obalit bublinkovou fólií, jutovinou nebo vrstvou slámy. Půdu v nádobách chraňte před promrznutím vrstvou mulče, například z drcené kůry, listí nebo kompostu. Mulč zabrání rychlému odpařování vody a udrží v půdě stabilnější teplotu. Během zimy, zvláště v období bez sněhové pokrývky, kontrolujte vlhkost substrátu a v případě potřeby mírně zalijte. Maliníky v zimě odpočívají, proto je nehnojte ani nestříhejte. Po posledním sběru plodů odstraňte pouze suché a poškozené výhony. Pravidelně kontrolujte, zda se na rostlinách neobjevily choroby nebo škůdci. Včasná identifikace a ošetření vám ušetří starosti na jaře.

Sklizeň a zpracování plodů

Maliny pěstované v nádobách obvykle dozrávají ve stejnou dobu jako ty pěstované v zemi, záleží na odrůdě a podmínkách. Zralost poznáte podle syté barvy a snadného oddělení plodu od stopky. Sklízejte opatrně, abyste nepoškodili rostlinu ani plody. Ideálně sklízejte do menších nádob, abyste předešli otlačení malin na spodní straně. Po sklizni maliny ihned spotřebujte nebo je uchovejte v chladničce, kde vydrží čerstvé několik dní. Pro delší uchování je možné maliny zamrazit, zavařit nebo z nich připravit lahodný džem či sirup.

Tipy pro bohatou úrodu malin

Pěstování malin v nádobách je skvělý způsob, jak si užít sladké plody i na malém prostoru. Abyste se ale dočkali bohaté úrody, je potřeba dodržet několik zásad. Základem je výběr správné nádoby. Ta by měla být dostatečně velká, aby se do ní vešel kořenový systém rostliny. Minimální průměr nádoby pro jednu sazenici je 40 cm. Důležitá je také drenážní vrstva na dně nádoby, která zabrání přemokření kořenů. Použít můžete keramzit, štěrk nebo kamínky. Pro pěstování malin v nádobách se hodí speciální substrát pro drobné ovoce, který je bohatý na živiny.

Publikováno: 22. 11. 2024

Kategorie: domov