Teletext ČT 1: Retro nostalgie nebo stále užitečný nástroj?

Teletext Čt 1

Teletext ČT1: Co to je?

Teletext ČT1 je služba České televize, která nabízí textové informace a jednoduchou grafiku přímo na obrazovce vašeho televizoru. Funguje na principu vysílání datových stránek skrytých v televizním signálu. Pro přístup k Teletextu stačí stisknout tlačítko "Text" na vašem dálkovém ovladači. Na úvodní stránce (strana 100) najdete přehled dostupných rubrik, jako jsou například zprávy, sport, počasí, program TV a další. Pohyb v Teletextu se provádí zadáváním čísel stránek.

Historie Teletextu na ČT1

Teletext se poprvé objevil na obrazovkách České televize (ČT) v roce 1994 na tehdejším programu ČT2. Na ČT1, tehdy známé jako F1, byl spuštěn o rok později, v roce 1995. Od té doby se stal Teletext nedílnou součástí vysílání a oblíbeným zdrojem informací pro mnoho diváků. Nabízel širokou škálu informací, od zpráv a sportovních výsledků, přes programové tipy a počasí, až po recepty a televizní program.

Teletext České televize, zkráceně Teletext ČT, nabízí kromě aktuálních informací také přehlednou navigaci. Pro pohyb mezi jednotlivými stránkami slouží numerická klávesnice na dálkovém ovladači. Zadáte-li trojciferné číslo stránky, zobrazí se vám požadovaný obsah. Hlavní stránkou Teletextu ČT1 je stránka 100. Odtud se snadno dostanete do dalších sekcí, jako jsou například Zprávy, Sport, Počasí nebo Program. Pro návrat na předchozí stránku stačí stisknout tlačítko se šipkou vlevo.

Oblíbené sekce Teletextu ČT1

Mezi nejoblíbenější sekce Teletextu ČT1 patří bezesporu zpravodajství. Aktuální dění z domova i ze světa je zde přehledně rozděleno do krátkých zpráv, které se dají rychle projít. Sportovní fanoušci zase ocení detailní výsledkový servis, ať už se jedná o fotbal, hokej nebo jiné sporty. Pro ty, kteří si chtějí zkrátit dlouhou chvíli, je tu sekce s křížovkami, sudoku a vtipy. A pokud plánujete výlet, určitě se podívejte na předpověď počasí, která je na Teletextu ČT1 k dispozici pro celou Českou republiku.

Teletext ČT1 versus internet

Teletext České televize byl po dlouhá léta jedním z hlavních zdrojů informací pro Čechy. S příchodem internetu a jeho rychlého rozmachu se ale situace změnila. Internet nabízí nesrovnatelně více informací, a to v mnohem atraktivnější podobě. Zatímco teletext je omezen textem a jednoduchou grafikou, internet umožňuje sdílet fotografie, videa a interaktivní obsah. Navíc je internet dostupný prakticky odkudkoli a kdykoli, stačí chytrý telefon nebo počítač. Teletext je tak dnes spíše nostalgickou vzpomínkou na minulost, ačkoliv Česká televize jeho provoz stále udržuje.

Budoucnost Teletextu ČT1?

Teletext byl kdysi nepostradatelnou součástí televizního vysílání a zdrojem informací pro miliony diváků. S příchodem internetu a chytrých telefonů se ale jeho popularita rapidně snížila. Mnoho lidí dnes vnímá teletext jako zastaralý a nepraktický. Česká televize i nadále provozuje teletext na kanálu ČT1, a to i přes jeho klesající sledovanost. Otázkou ale je, jak dlouho ještě? Budoucnost teletextu je nejistá. Je možné, že se Česká televize jednoho dne rozhodne pro jeho úplné zrušení a přesune veškeré své online služby na internet.

Publikováno: 05. 06. 2024

Kategorie: internet

Autor: TomasMusk

Tagy: teletext čt 1 | teletextové informace na čt1