Finanční podvody na internetu – Na co si dát pozor

Nemusí to být pouze nezdařilé nákupy na internetu, které Vás mohou připravit o peníze. Internet je prostředím nesoucím se sebou bohužel jistá finanční rizika. Krádež peněz je hlavním cílem nejrůznějších hackerů a díky tomu nejsou finanční podvody na internetu ničím neobvyklým. V tomto směru se setkáte s výrazem phishing.

Co je to phishing?

Tímto způsobem je označována techniky, s pomocí níž jsou nejčastěji páchány finanční podvody. Díky phishingu se zloději snaží vylákat z poškozeného dostatek potřebných údajů k tomu, aby mu odcizili peníze. V souvislosti s tímto tématem Vás může zajímat několik informací uvedených v tabulce níže.

PředmětHodnota
Prolomení bezpečnostiZ 90 % phishing
Otevření e-mailové zprávy30 %
Útoky na podnikové sítě95 %
Kliknutí na odkaz v e-mailu12 %
Statistiky vypovídající o finančních podvodech na internetu.

Phishing má nejčastěji podobu e-mailové zprávy, která má zmást člověka, vyvolat v něm potřebu kliknout na odkaz v těle e-mailu. Za ní se může skrývat vir nebo stránka snažící se získat přístupové údaje do banky, k platební kartě a podobně.

Jak poznat finanční podvody na internetu?

Mezi nejznámější finanční podvody patří bezpochyby známé nigerijské dopisy, britské loterie, čínské balíčky a jim podobné. Scénář takového útoku je povětšinou stejný. E-mail je psán špatnou gramatikou a snaží se v člověku vyvolat pocit akce. Navíc pod časovým tlakem. Útočeno je na největší slabiny člověka v podobě příslibu vysoké finanční odměny. Někdy to může být naopak a e-mail má za úkol vyděsit Vás, abyste klikli na požadovaný odkaz. Pokud Vám přijde podobný e-mail, zbystřete, protože s největší pravděpodobností půjde o phishing.

Finanční podvody a účinná obrana

Nejlepší obranou proti útokům v podobě phishingu je ignorace. To znamená, že e-mail si sice otevřete, ale už nekliknete na přiložený odkaz. Určitou kontrolou při posuzování falešné a podvodné zprávy Vám bude to, když se zahledíte na e-mailovou adresu odesílatele, která je mnohdy jasně vypovídající indicií.