Mobilní bankovnictví používejte správně a bezpečně

Většina lidí spravuje své peníze prostřednictvím internetového bankovnictví. Chytré telefony však nabídly i další možnost správy peněz. Je to mobilní bankovnictví, s nímž se pojí maximální jednoduchost, dostupnost a široké využití. Na druhou stranu jsou s ním spojena i jistá rizika. A to za předpokladu, že nejste dostatečně obezřetní.

Mobilní bankovnictví zažívá rozmach

Je pravdou, že mobilní bankovnictví je stále na vzestupu, což možná přispívá k tomu, že občas ztrácíte na své obezřetnosti, a to může vést ke ztrátě peněz. Ještě, než se zaměříme na konkrétní rizika spojená s mobilním bankovnictvím, přinášíme pár čísel v rámci statistik.

PředmětHodnota
Preferování mobilního bankovnictvíAž 45 % lidí
Počet přihlášení za měsícV průměru 25x
Účty otevřené přes mobilNárůst o 45 %
Dostupnost pro systémyAndroid a iOS
Jak je to s rozšířením mobilního bankovnictví?

I když vypadá mobilní bankovnictví jako něco, co je opředeno jen samými pozitivy, nemusí tomu tak být. Banky sice dbají na maximální bezpečnost svých mobilních aplikací pro správu peněz, uživatelé už tak zodpovědní nejsou. Často si instalují pochybné aplikace, které mohou způsobovat finanční podvody a nepříjemnou ztrátu peněz.

Bezpečnost spojená s mobilním bankovnictvím

Chcete-li používat bankovnictví v mobilu bez jakýchkoliv problémů, nastavte si například limity pro mobilní platby. I to Vás do jisté míry chrání před ztrátou peněz. Jak už jsme nakousli v kapitole výše, dbejte také na to, abyste si do telefonu nestahovali aplikace z jiných než ověřených zdrojů, jakými jsou Google Play a App Store. I v jejich případě si důkladně pohlídejte, jaká oprávnění aplikaci udělujete.

Není totiž výjimkou, že se například v Google Play objevila aplikace, která v rámci svých aktualizací zanesla uživatelům trojského koně do telefonu. Ten pak sledoval používání mobilního bankovnictví a předával tyto informace dál. Zaznamenány byly nepovolané převody peněz na cizí účty. Když používáte banku v mobilu, přistupujte k telefonu, jako ke svému počítači s internetovým bankovnictvím.