Nákupy na internetu se mohou prodražit, pozor na to

Nákupy na internetu se staly běžnou součástí našich životů. Mnozí v internetových obchodech pořizují daleko více věcí nežli v těch kamenných. Ve spleti e-shopů samozřejmě existují takové, které Vás mohou neblahým způsobem připravit o peníze. Jestliže chcete vědět, jak se vyvarovat podvodným obchodům na internetu, poradíme Vám.

Jak poznat podvodný obchod?

Zpozornit byste měli například v okamžiku, kdy daný e-shop nabízí podezřele levné produkty oproti konkurenci. Rozhodně nenakupujte v internetovém obchodu, který na svých stránkách nemá uvedeny všechny náležitosti od obchodního jména, přes IČ, až po reálné kontakty a fyzické adresy. Vypovídající budou do značné míry i reference ostatních zákazníků, jejichž čtení obětujte chvíli času. Vyplatí se to.

Další tipy pro nákupy na internetu

S bezpečnými nákupy na internetu samozřejmě souvisí řada ostatních odporučení, o nichž byste měli vědět. Ta nejdůležitější Vám představíme prostřednictvím několika otázek a odpovědí, díky nimž se dozvíte vše potřebné.

Co když naletím při nákupu zboží ze zahraničního internetového obchodu?

Když bude takový e-shop sídlit v Evropské unii, máte v podstatě stejná práva jako v České republice. Popřípadě se můžete obrátit na Evropské spotřebitelské centrum, které řeší takové obtíže.

Mohu nákupy na internetu uhradit platební kartou?

Určitě ano, akorát si pohlídejte, aby šlo o bezpečný nákup. To znamená, že celý proces musí být realizovaný přes platební bránu s 3D Secure. Platby kartou provádějte pouze v e-shopech využívajících šifrovaný protokol „https“.

Co mám dělat, když nejsem spokojen s kvalitou zaslaného zboží?

Využijte svých spotřebitelských práv. Při nákupu na internetu máte 14 dní na to vrátit nepoškozené a nepoužívané zboží bez udání důvodu.

Je bezpečné nakupovat na aukčních portálech?

Ano, ale musíte si pohlídat, od jakého uživatele zboží kupujete. Ideálně, pokud má v rámci daného portálu nějakou historii a kladné reference. Mnohdy je totiž třeba platit předem.

Co když narazím na podvodný e-shop?

Potom se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci.