PlayStation 5 vydání: Vše, co potřebujete vědět

Playstation 5 Vydání

Datum vydání PS5

Datum vydání PlayStationu 5 bylo pro herní nadšence po celém světě významným dnem. Sony spustilo svou konzoli nové generace 12. listopadu 2020 v Severní Americe, Japonsku, Austrálii, na Novém Zélandu a v Jižní Koreji. Zbytek světa, včetně České republiky, se dočkal o týden později, 19. listopadu 2020.

Vzhledem k pandemii COVID-19 a vysoké poptávce byl PlayStation 5 po vydání nedostatkovým zbožím. Mnoho fanoušků, kteří si konzoli předobjednali, se setkalo s problémy s dodáním a dostupnost na pultech obchodů byla velmi omezená. Situace se začala zlepšovat až v průběhu roku 2021, kdy se výroba a distribuce stabilizovaly.

Sony se s PlayStationem 5 podařilo navázat na úspěch svého předchůdce a konzola se stala jednou z nejrychleji prodávaných konzolí v historii.

Cena a dostupnost konzole

PlayStation 5, nejnovější herní konzole od Sony, dorazila na pulty obchodů v listopadu 2020. Od té doby se stala jednou z nejžádanějších konzolí na trhu. Bohužel, dostupnost konzole byla od začátku problematická. Globální nedostatek čipů a vysoká poptávka způsobily, že se PlayStation 5 stala vzácným zbožím.

Doporučená maloobchodní cena PlayStation 5 s mechanikou Blu-ray je 13 490 Kč a digitální edice bez mechaniky se prodává za 9 990 Kč. Nicméně, kvůli nízké dostupnosti se cena konzole na šedém trhu pohybuje výrazně výše. Není neobvyklé narazit na nabídky přesahující 20 000 Kč.

Sony si je vědomo situace a pracuje na zvýšení produkce. Společnost očekává, že se dostupnost konzole zlepší v průběhu roku 2023. Do té doby se ale hráči, kteří si chtějí PlayStation 5 pořídit, musí obrnit trpělivostí a sledovat dostupnost u prodejců.

Hardware a specifikace PS5

PlayStation 5, herní konzole od Sony, se může pochlubit působivým hardwarem. Srdcem PS5 je custom-designed procesor od AMD, založený na architektuře Zen 2 s 8 jádry, běžícími na variabilní frekvenci až 3,5 GHz. Grafický výkon zajišťuje také custom-designed grafický procesor od AMD, založený na architektuře RDNA 2 s výkonem až 10,28 teraflopů. PS5 je vybavena 16 GB GDDR6 RAM, což zaručuje plynulý chod i těch nejnáročnějších her. Jedním z největších lákadel PS5 je ultra rychlý SSD disk s kapacitou 825 GB. Tento disk umožňuje výrazně zkrátit nahrávací časy a zefektivnit streamování herních dat. PS5 podporuje rozlišení 4K při 120 Hz a 8K, což zaručuje dechberoucí vizuální zážitek. Samozřejmostí je podpora technologie HDR pro ještě realističtější obraz. Konzole je vybavena Blu-ray mechanikou, která umožňuje přehrávání 4K Blu-ray disků. PS5 je dodávána s bezdrátovým ovladačem DualSense, který přináší haptickou odezvu a adaptivní triggery pro ještě intenzivnější herní zážitky.

playstation 5 vydání
Funkce PlayStation 5 PlayStation 4 Pro
Procesor Vlastní procesor AMD Zen 2 s 8 jádry a frekvencí až 3,5 GHz 8jádrový procesor AMD Jaguar s frekvencí až 2,13 GHz
Grafická karta Vlastní grafická karta AMD Radeon RDNA 2 s výkonem až 10,28 TFLOPS Grafická karta AMD Radeon GCN s výkonem až 4,2 TFLOPS
Paměť RAM 16 GB GDDR6 8 GB GDDR5

Grafický výkon a rozlišení

PlayStation 5 přináší do světa herních konzolí grafický výkon, o kterém se nám dříve ani nesnilo. Srdcem konzole je na míru navržený procesor AMD s architekturou Zen 2 a grafickým čipem založeným na architektuře RDNA 2. Tato kombinace umožňuje PlayStation 5 dosahovat grafických výkonů až 10,28 teraflopů, což je více než desetinásobek výkonu PlayStation 4 Pro.

Co to ale znamená pro hráče? Především plynulejší hratelnost s vyšší snímkovou frekvencí a v mnohem vyšším rozlišení. PlayStation 5 podporuje rozlišení 4K při 120 snímcích za sekundu a je dokonce schopna zobrazit hry v rozlišení 8K. Samozřejmostí je podpora technologie HDR, která zaručuje živější barvy a větší kontrast obrazu.

Nová generace konzole od Sony také přináší technologii ray tracingu, která simuluje chování světla v reálném čase. Díky tomu vypadají hry mnohem realističtěji, s věrnějšími odrazy, stíny a celkově působivější atmosférou.

Grafický výkon PlayStation 5 je zkrátka dechberoucí a posouvá hranice možností v oblasti videoher. Hráči se tak mohou těšit na vizuálně ohromující herní zážitky, které je vtáhnou do centra dění jako nikdy předtím.

Rychlost načítání a SSD disk

Jedním z nejvíce diskutovaných aspektů PlayStationu 5 je jeho neuvěřitelná rychlost. A to vše díky revolučnímu SSD disku. Zapomeňte na otravné nahrávací obrazovky! PS5 slibuje téměř okamžité načítání her a aplikací. Představte si, že skočíte do oblíbené hry během pár sekund, ne minut. To je realita, kterou PS5 přináší. SSD disk v PS5 není jen rychlý, ale také umožňuje vývojářům vytvářet hry s mnohem většími a detailnějšími světy bez kompromisů v plynulosti a výkonu. Díky tomu se hry stávají realističtějšími a pohlcujícími. Informace o vydání PlayStationu 5 potvrdily, že konzole bude obsahovat speciálně navržený SSD disk s kapacitou 825 GB. I když se to nemusí zdát jako mnoho ve srovnání s některými moderními počítači, Sony slibuje, že komprese dat a optimalizace softwaru zajistí dostatek úložného prostoru pro vaše herní knihovny.

playstation 5 vydání

DualSense ovladač a haptická odezva

S vydáním PlayStationu 5 Sony představilo i revoluční ovladač DualSense, který posouvá hraní na novou úroveň. Na rozdíl od předchozích ovladačů DualShock se DualSense soustředí na haptickou odezvu a adaptivní spouště, které hráčům zprostředkují realistické pocity z hraní. Haptická odezva nahrazuje klasické vibrace a nabízí širokou škálu jemných vibrací a chvění, které reagují na dění ve hře. Díky tomu hráči doslova cítí každý krok, výstřel nebo dotek a hraní se tak stává mnohem intenzivnějším zážitkem. Adaptivní spouště zase umožňují vývojářům nastavit různý odpor spouští, takže hráči pocítí například napětí při natahování luku nebo odpor při stisknutí plynového pedálu v závodní hře. DualSense ovladač je tak klíčovým prvkem PlayStationu 5, který posouvá hraní na novou úroveň realismu a ponoření do hry.

Zvukové technologie Tempest 3D

Jedním z nejvíce diskutovaných prvků PlayStationu 5 je bezesporu jeho inovativní zvukový engine Tempest 3D AudioTech. Tato technologie slibuje hráčům dosud nepoznanou úroveň ponoření do herního světa díky realistickému prostorovému zvuku. Na rozdíl od předchozích generací konzolí, které se spoléhaly na virtuální surround zvuk, využívá PlayStation 5 pokročilé algoritmy pro simulaci zvuku v trojrozměrném prostoru.

Výsledkem je, že hráči mohou přesněji identifikovat směr a vzdálenost odkud zvuky přicházejí, ať už se jedná o kroky nepřítele plížícího se za zády, kapky deště dopadající na listy stromů, nebo hukot závodních motorů. Tempest 3D AudioTech je kompatibilní s širokou škálou audio zařízení, včetně televizních reproduktorů, soundbarů a sluchátek. Pro dosažení nejlepšího možného zážitku však Sony doporučuje používat sluchátka optimalizovaná pro 3D zvuk.

S příchodem PlayStationu 5 a technologií jako Tempest 3D AudioTech se posouvá hranice herního zážitku a otevírají se nové možnosti pro vývojáře her, kteří mohou zvuk využít k vytvoření realističtějších a poutavějších světů.

Podpora zpětné kompatibility her

Jedním z nejdiskutovanějších témat okolo PlayStationu 5 je bezesporu zpětná kompatibilita. Sony si je vědomo vášně herní komunity a potvrdilo, že PS5 bude kompatibilní s drtivou většinou her z PlayStationu 4. To znamená, že tisíce herních titulů, které jste si zamilovali na předchozí generaci konzole, si budete moci užít i na nové konzoli.

playstation 5 vydání

Sony se zaměřilo na to, aby přechod na novou generaci byl co nejhladší. Většinu her z PS4 spustíte na PS5 přímo z disku. Digitální hry zakoupené na PlayStation Store budou dostupné ke stažení a spuštění na PS5.

Ačkoliv drtivá většina her z PS4 poběží na PS5 bez problémů, některé tituly mohou vykazovat drobné grafické nedostatky. Sony pracuje s vývojáři na tom, aby se tyto drobnosti daly do budoucna eliminovat.

Pro majitele PlayStation VR je tu také dobrá zpráva. PS5 bude kompatibilní s PS VR headsetem.

Exkluzivní hry pro PS5

PlayStation 5, nejnovější konzole od Sony, dorazila na trh v listopadu 2020 a přinesla s sebou řadu exkluzivních titulů, které posouvají hranice herního zážitku. Tyto hry, dostupné pouze na PS5, těží z pokročilého hardwaru konzole, včetně superrychlého SSD disku, výkonného grafického procesoru a inovativního ovladače DualSense s haptickou odezvou a adaptivními triggery. Mezi nejvýraznější exkluzivní tituly patří akční adventura Demon's Souls, remake kultovní hry z roku 2009, která hráče zavede do temného fantasy světa plného náročných soubojů a epických bossů. Další peckou je Ratchet & Clank: Rift Apart, pokračování oblíbené série akčních plošinovek, které ohromuje vizuální stránkou a hratelností plnou humoru a akce. Pro fanoušky závodních her je tu Gran Turismo 7, simulátor s realistickou fyzikou a detailně zpracovanými vozy a tratěmi. A nesmíme zapomenout ani na Returnal, sci-fi střílečku s roguelike prvky a napínavou atmosférou. Tyto exkluzivní hry demonstrují potenciál PlayStationu 5 a lákají hráče na nezapomenutelné herní zážitky.

Srovnání s konkurencí (Xbox)

Vydání PlayStationu 5 vyvolalo vlnu srovnání s jeho hlavním konkurentem na trhu, Xbox Series X. Obě konzole se pyšní působivým hardwarem a slibují revoluci v hraní. Xbox Series X se může pochlubit o něco výkonnějším grafickým procesorem a vyšší celkovou výpočetní silou. Nabízí také atraktivní předplatné Xbox Game Pass, které zpřístupňuje stovky her za měsíční poplatek.

PlayStation 5 ale boduje v jiných oblastech. Jeho ovladač DualSense přináší haptickou odezvu a adaptivní triggery, které hráče vtáhnou do hry na dosud nepoznané úrovni. Exkluzivní tituly jako Demon's Souls, Ratchet & Clank: Rift Apart a Horizon Forbidden West také lákají hráče na stranu PlayStationu.

Volba mezi PlayStationem 5 a Xbox Series X je tak spíše otázkou osobních preferencí a herních návyků. Hráči, kteří upřednostňují čistý výkon a širokou nabídku her, by mohli dát přednost Xboxu. Ti, kteří hledají inovativní herní zážitky a silné exkluzivní tituly, by mohli najít svého favorita v PlayStationu 5.

playstation 5 vydání

Budoucnost herních konzolí

Svět herních konzolí se neustále vyvíjí a PlayStation 5 od Sony je toho jasným důkazem. Po vydání v listopadu 2020 tato konzole nové generace uchvátila hráče po celém světě svým výkonným hardwarem, ohromující grafikou a inovativním ovladačem DualSense. PlayStation 5 přineslo do obývacích pokojů hraní v rozlišení 4K s plynulou snímkovou frekvencí a technologie ray tracing dodala hrám neuvěřitelnou hloubku a realismus.

Nová generace konzolí od Sony ale není jen o vylepšeném výkonu. Důraz byl kladen i na herní zážitky. Ovladač DualSense s haptickou odezvou a adaptivními spouštěmi umožňuje hráčům doslova cítit hru v rukou. Od vibrací imitujících různé povrchy až po odpor spouště při stisknutí virtuálního plynového pedálu – PlayStation 5 posouvá hranice herního prožitku.

A co budoucnost? Sony se jistě nehodlá zastavit a můžeme očekávat další inovace a vylepšení. Ať už půjde o virtuální realitu, cloudové hraní nebo další technologické novinky, PlayStation 5 má potenciál hrát klíčovou roli v budoucnosti herního světa.

Očekávání a reakce fanoušků

Vydání PlayStationu 5 bylo jednou z nejočekávanějších událostí ve světě videoher. Fanoušci po celém světě netrpělivě vyhlíželi každý nový trailer, screenshot a informaci o konzoli. Diskuzní fóra byla plná spekulací o hardwaru, hrách a datu vydání. Hype kolem PlayStationu 5 byl neuvěřitelný. Po oznámení data vydání a ceny se fanoušci vrhli na předobjednávky. Mnoho z nich ale bylo zklamaných, protože konzole byla okamžitě vyprodaná. Nedostatek konzolí na trhu po vydání jen podpořil frustraci a touhu po nové generaci PlayStationu. Navzdory potížím s dostupností jsou reakce na PlayStation 5 od jeho vydání převážně pozitivní. Hráči chválí jeho výkon, grafiku, ovladač DualSense a exkluzivní hry.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: TomasMusk

Tagy: playstation 5 vydání | informace o vydání playstation 5