Pojištění vkladů chrání Vaše peníze

V dnešní době se najde asi jen malé množství jedinců, kteří mají peníze schované doma pod polštářem. Většina lidí využívá pro úschovu peněz banky, internetové bankovnictví a další přidružené služby. Vzhledem k tomu, že prioritou číslo jedna z pohledu financí je bezpečnost, zmíníme se o té související s bankami. Tentokrát nebudeme probírat phishing a podobné věci, nýbrž pojištění vkladů.

Co je to pojištění vkladů?

Pojištění vkladů je vlastně takový bezpečnostní prvek související s Vašimi finančními úsporami. Jinak řečeno prostředek ochrany peněz uložených v bankovních domech. Když dojde ke krachu bankovní společnosti, nepřijdete o své peníze. Od roku 2011 je hodnota pojištění vkladů stanovena ve výši 100 000 EUR. Tato částka se vždy týká jednoho klienta v jedné bance.

Důležité otázky a odpovědi

Jak asi správně tušíte, toto pojištění přijde lidem vhod v okamžiku, kdyby zkrachovala bankovní instituce. Podobný případ se v Česku stal, když v roce 2016 přišel krach ERB Bank. Poté se pojištění odpovídajících vkladů hodilo všem jejím klientům, kteří díky němu dostali peníze nazpět. S tomto tematikou samozřejmě souvisí řada podstatných informací, s nimiž Vás seznámíme v následujících otázkách a odpovědích.

Je toto pojištění vhodné jen pro fyzické osoby?

Pojištění je určeno jak fyzickým, tak právnickým osobám. Vztahuje se pouze na neanonymní vklady v bankách, družstevních záložnách a stavebních spořitelnách.

Jaké produkty jsou tímto způsobem pojištěny?

Týká se to běžných a spořicích účtů, termínovaných vkladů, vkladních knížek, vkladů potvrzených vkladovým listem, ale také stavebního spoření.

Na jaké produkty se naopak pojištění nevztahuje?

Tímto způsobem rozhodně nejsou pojištěny cenné papíry a samotné vklady bank. Nevztahuje se ani na zdravotní pojišťovny, finanční instituce, zajišťovny a obce.

Kdo je hlavním dozorčím orgánem tohoto pojištění?

Hlavní odpovědnost za pojištění má Garanční systém finančního trhu. Ten je spravován Fondem pojištění vkladů.

Kdy probíhá výplata peněz z garančního fondu?

Obvykle je to do sedmi dnů.

Publikováno: 04. 05. 2021

Kategorie: finance

Autor: TomasMusk

Tagy: banka | banky | finance | fond | garance | garanční fond | krach banky | pojištění | pojištění vkladů | vklady v bance