Skimming – Pozor na důmyslné padělání karty

Platební karta je bezpochyby velkým výdobytkem současné doby. O tom není žádných pochyb. Pozor byste si ovšem měli dávat nejenom při placení na internetu, kdy může dojít ke zbytečné ztrátě finančních prostředků. Nebezpečí na Vás čeká také venku, respektive v okamžiku, kdy si chcete vybrat peníze z bankomatu. Důkazem toho je skimming.

Co je to skimming?

Za tímto výrazem se skrývá padělání platební karty. Takového kroku je dosaženo za použití důmyslných zařízení, která jsou nelegálně instalována v bankomatu. Pokud Vás zajímá, kolik takových případů každoročně přibyde, začtěte se do níže uvedené tabulky. V ní jsou uvedeny údaje týkající se minulých let.

ObdobíPočet případů
2011143
2013366
2015277
201783
201972
Množství trestních přestupků v podobě skimmingu v minulých letech.

Banky se snaží proti skimmingu bojovat nejrůznějšími způsoby. Bankomaty jsou často střeženy kamerami na více místech a využívány jsou i další obranné prostředky. Přesto se čas od času někomu podaří dotáhnout skimming do finální podoby.

Jak dochází ke kopírování platební karty?

Ke krádeži obvykle slouží speciální skimmovací zařízení instalované v bankomatu tak, že si toho člověk nemusí vůbec všimnout. Zařízení je schopno zkopírovat magnetický proužek karty, který patří k nejchoulostivějším prvkům. Následně jsou instalovány buď neviditelné kamery nebo další zařízení aplikované na klávesnici, s nimiž je získán nezbytný PIN kód. S těmito nabytými údaji pak může pachatel zneužít Vaši platební kartu a připravit Vás o nemalé množství finančních prostředků.

Dejte si pozor na skimming

Pokud nechcete, aby Vás výše popisovaná zkušenost potkala, buďte obezřetní při vkládání platební karty do bankomatu. Pozor si dejte i na podezřelé osoby postávající poblíž. Mnohdy je lepší si peníze raději vybrat jinde. Za žádných okolností si nepoznamenávejte PIN na běžná místa, jako je spodní část karty, peněženka a podobně. Zároveň si pravidelně kontrolujte platby odcházející z Vašeho bankovního účtu. Zločinci často vybírají a utrácí peníze po malých částkách, aby si toho nikdo nevšiml.