Telegram předčí jiné „kecálky“ ve své bezpečnosti

Instant messaging je v dnešní době hodně populárním způsobem komunikace. Dokazuje to například aplikace Messenger nebo WhatsApp. Ty jsou ovšem velice často spojovány s nedostatečným zabezpečením osobních dat. Jejich velkým konkurentem je v tomto směru cloudová služba Telegram.

PředmětHodnota
První vydání2013
Aktivní uživateléDesítky milionů za měsíc
Počet uživatelů ve skupiněAž 200 000
PodporaMultiplatformní systém
Základní informace o komunikátoru zvanému Telegram.

Aplikaci Telegram může vyzkoušet v podstatě kdokoliv, protože za dobu své působnosti podporuje snad všechny nejdostupnější operační systémy. Je to Windows, macOS a Linux. V mobilním světě pak přichází v úvahu Android a iOS.

Přednosti aplikace Telegram

Když toto cloudové řešení porovnáte s jinými na trhu, v jeho prospěch hovoří především celková bezpečnost. Zmínit lze například podporu funkce E2E vhodnou pro tajné chaty. Zajímavostí mohou být zprávy, které se po určité době sami smažou. To znamená, že po Vás nezůstane žádný důkaz o realizované komunikaci. Dokonce lze začít komunikaci s někým i bez znalosti jeho telefonního čísla, což nebývá obvyklé.

I Telegram se pochopitelně dostal pod palbu kritiků zaměřených především na bezpečnost. Podle odborníků však nemá slabé místo a je naopak kladen velký důraz na šifrování přenášených dat. Samotná společnost se nechala dokonce slyšet, že s cizími vládami nebo třetími společnostmi nesdílí jediný bajt soukromých dat.

Spousta dalších specifických funkcí

Aplikace Telegram pochopitelně není jenom o bezpečnosti, ale také o uživatelském komfortu. To znamená, že je podporováno nejenom psaní. Je to i posílání audio zpráv nebo videohovorů. Sdílet lze soubory o celkové velikosti až 1,5 GB. Kapitolou samou o sobě jsou pak nejrůznější funkce spojené se skupinami. V rámci nich lze provádět kvízy, ankety nebo používat hashtagy. K dispozici jsou animované gify a nabízí se také možnosti upravit zprávu poté, co už byla odeslána. Jednotlivé chaty lze kategorizovat do složek.

Telegram je důkazem toho, že lze spojit bezpečnost s příjemnými a praktickými funkcemi pro uživatele.