TikTok aneb jak účinně ochránit své děti

V roce 2016 byla spouštěna sociální síť TikTok, která slouží pro prezentování patnáctivteřinových videí. Čínská síť byla obohacena o mobilní aplikaci a stala se fenoménem primárně mladší generace. Přes 1,5 miliardy uživatelů po celém světě je důkazem toho, že síť je hojně využívána. I když je přístupná od dvanácti let, existuje spousta falešných profilů mladších dětí. Proto jako rodiče zbystřete.

Veřejný profil jako standard

Aplikace TikTok je obecně spojována s pomyslnou bezpečností. Nežádoucí už je například to, že založený účet je automaticky nastaven jako veřejný. A to spousta lidí, potažmo dětí neví. O jisté nevědomosti a rizicích spjatých se soukromých uživatelů vypovídá tabulka prezentovaná níže.

PředmětHodnota
Použití služby v Česku52 % dětí
Nevědomost o veřejném profilu35 %
Neznalost přepnutí profilu20 %
Aktivních uživatelů měsíčně500 milionů
Veřejný profil je mnohé nové uživatele velkou neznámou.

Pokud si všimnete, že Vaše dítě se podezřele často nakrucuje před telefonem nebo do něj dokonce zpívá, rozhodně mu mobil zkontrolujte. S největší pravděpodobností v něm najdete aplikaci TikTok.

Jak ochránit děti při používání aplikace TikTok?

Pokud svým starším dětem dvanácti let dovolíte používat tuto aplikaci, nejprve se na ní pod drobnohledem podívejte Vy sami. Zaměřit byste se měli kupříkladu na vypnutí sledování polohy. Naprostou samozřejmostí by mělo být přepnutí veřejného profilu na soukromý profil. Už tím do značné míry chráníte své děti.

Vzhledem k tomu, že krátká videa na TikToku jsou kladně nebo záporně hodnocena, promluvte s dětmi i na toto téma. Ať si z podobného hodnocení nedělají těžkou hlavu. Zároveň jim vysvětlete princip fungování této sociální sítě. Co je správně a co je špatně.

Od obecného zabezpečení soukromí přejděte k tomu technickému. Rozhodně není dobré hledat přátele podle vlastního telefonního čísla. Deaktivovat můžete personalizované reklamy a nepodceňujte ani omezený režim pro děti, díky němuž lze filtrovat nevhodná videa. Za zmínku stojí také omezení denního limitu tráveného u aplikace, což může být na dobu 40 až 120 minut.