Tunisko měna kurz: Kolik stojí dovolená v Tunisku?

Tunisko Měna Kurz

Tuniský dinár (TND)

Tuniský dinár (TND) je oficiální měnou Tuniska. Dělí se na 1000 milimů, ačkoliv se s nimi v praxi nesetkáte. Pro Čechy není tuniský dinár běžně dostupnou měnou, proto je vhodné si ho směnit až na místě. Aktuální kurz tuniské měny se neustále mění, proto je vhodné si ho před cestou zkontrolovat. Směnárny na letištích a v turistických destinacích mívají méně výhodné kurzy, proto je lepší vyhledat banku nebo směnárnu v centru města. Platba kartou je možná ve větších obchodech a restauracích, ale je dobré se ujistit předem. V menších podnicích a na trzích se platí převážně v hotovosti. Při směně peněz si nezapomeňte schovat potvrzení, abyste si mohli zbylé dináry po návratu směnit zpět na koruny.

Kurz k české koruně (CZK)

Tuniská měna, tuniský dinár (TND), nemá pevný kurz k české koruně (CZK). To znamená, že se kurz neustále mění v závislosti na nabídce a poptávce na měnových trzích. Aktuální kurz tuniského dináru k české koruně si můžete snadno zjistit na internetu, například na webových stránkách bank nebo specializovaných finančních portálech. Pro přepočet konkrétní částky stačí zadat požadovanou sumu a zvolit měnové páry CZK/TND. Je důležité si uvědomit, že kurz se může lišit v závislosti na zvolené směnárně nebo bance. Vždy je proto vhodné porovnat aktuální nabídky a vybrat si tu nejvýhodnější. Při cestování do Tuniska je vhodné si směnit peníze předem, abyste se vyhnuli nepříznivému kurzu na letišti nebo v turistických destinacích.

Aktuální vývoj kurzu

Tuniská měna, tuniský dinár (TND), v posledních týdnech zaznamenává mírné výkyvy vůči euru (EUR). Aktuální kurz tuniského dináru se pohybuje okolo 3,20 TND za jedno euro, což je pro české turisty stále velmi výhodný kurz. Pro srovnání, ještě před rokem se kurz pohyboval okolo 3,00 TND za euro.

Na vývoj kurzu tuniského dináru má vliv hned několik faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří ekonomická situace v Tunisku, turistický ruch a ceny ropy na světových trzích. Tuniská ekonomika se v posledních letech potýká s problémy, což se projevuje i na kurzu dináru. Země je závislá na turistickém ruchu, který byl v posledních letech zasažen pandemií covidu-19 a bezpečnostními obavami.

Ceny ropy mají na kurz tuniského dináru spíše nepřímý vliv. Tunisko je sice producentem ropy, ale její produkce je poměrně nízká. Vývoj cen ropy tak má spíše dopad na ceny pohonných hmot a dalších komodit, což se následně promítá do inflace a celkové ekonomické situace v zemi.

Pro české turisty je aktuální kurz tuniského dináru stále velmi příznivý. Za jedno euro si tak v Tunisku mohou pořídit více zboží a služeb než v České republice.

tunisko měna kurz

Faktory ovlivňující kurz

Aktuální kurz tuniského dináru (TND) se neustále mění a je ovlivňován řadou faktorů. Mezi nejdůležitější patří ekonomická situace v Tunisku. Silný růst HDP, nízká inflace a stabilní politické prostředí obvykle vedou k posílení TND. Naopak ekonomická krize, vysoká inflace nebo politická nestabilita mohou kurz TND oslabit.

Důležitou roli hraje také zahraniční obchod. Pokud Tunisko vyváží více zboží a služeb, než dováží, poptávka po TND roste, což vede k jeho posílení. Naopak deficit obchodní bilance může kurz TND oslabit.

Významným faktorem je i turismus. Tunisko je oblíbenou turistickou destinací a příjmy z cestovního ruchu tvoří významnou část tuniské ekonomiky. Pokud se turismu daří, poptávka po TND roste. Naopak pokles turismu může kurz TND oslabit.

Kurz TND ovlivňují i měnové intervence Tuniské centrální banky. Ta může nakupovat nebo prodávat TND na devizovém trhu s cílem ovlivnit jeho kurz. Centrální banka může také upravovat úrokové sazby, čímž ovlivňuje atraktivitu investic v TND a nepřímo tak i jeho kurz.

Kromě výše zmíněných faktorů existuje řada dalších, které mohou kurz TND ovlivnit. Jedná se například o spekulace na devizovém trhu, ceny ropy (Tunisko je dovozcem ropy) nebo přírodní katastrofy.

Pro sledování aktuálního kurzu TND je možné využít řadu online nástrojů, jako jsou například Google Finance nebo XE.com. Tyto nástroje obvykle zobrazují aktuální kurz TND vůči hlavním světovým měnám, jako jsou americký dolar, euro nebo česká koruna.

Směnárny v Tunisku

V Tunisku narazíte na směnárny poměrně snadno, ať už na letišti, v hotelích nebo ve městech. Doporučuje se ale s výměnou peněz počkat do města, kde bývá kurz tuniské měny, tedy tuniského dináru (TND), výhodnější. Aktuální kurz tuniské měny se může lišit v závislosti na směnárně a také na tom, zda měníte hotovost nebo platíte kartou. Vždy si proto před výměnou peněz porovnejte kurzy v několika směnárnách a zkontrolujte si i případné poplatky.

Při výběru směnárny v Tunisku se vyplatí být obezřetný. Některé směnárny mohou nabízet zdánlivě výhodný kurz, ale zároveň si účtovat vysoké poplatky za směnu. Vždy se proto informujte o všech poplatcích předem.

Pro směnu peněz v Tunisku budete potřebovat svůj cestovní pas. Směnárny si z něj obvykle dělají kopii. Měnu si můžete směnit i zpět na eura, ale pouze na letišti a do výše 100 TND. Je proto vhodné si před odletem zkontrolovat, zda vám nezbývá příliš mnoho tuniských dinárů.

tunisko měna kurz

Platba kartou v Tunisku

V Tunisku je platba kartou poměrně běžná, zvláště ve větších městech a turistických oblastech. Mnoho obchodů, restaurací a hotelů akceptuje mezinárodní platební karty jako Visa a Mastercard. Doporučuje se však mít vždy u sebe i hotovost v tuniských dinárech (TND), protože ne všude karty berou, například na trzích nebo v odlehlejších oblastech. Aktuální kurz tuniského dináru se neustále mění, proto je dobré si ho před cestou zkontrolovat. Pro výměnu peněz je nejvýhodnější využít banky nebo směnárny, které obvykle nabízejí lepší kurz než hotely. Při výběru z bankomatu si dejte pozor na poplatky, které si banka může účtovat. Vždy si také zkontrolujte výpis z účtu, abyste měli přehled o svých výdajích. Tunisko je krásná země s bohatou historií a kulturou a s trochou plánování a obezřetnosti si dovolenou užijete bez starostí.

Tipy pro směnu peněz

Při plánování cesty do Tuniska je dobré se seznámit s místní měnou a kurzem. Oficiální měnou Tuniska je tuniský dinár (TND). Aktuální kurz tuniského dináru se neustále mění, proto je vhodné si ho před cestou a i během ní ověřovat. Pro zjištění aktuálního kurzu můžete využít online směnárny nebo mobilní aplikace. Směnu peněz doporučujeme provádět až v Tunisku, a to ve směnárnách s označením "bureau de change". Vyhněte se směně peněz na ulici nebo u neautorizovaných osob. V Tunisku je výhodnější směnit eura nebo americké dolary. Českou korunu v Tunisku běžně nesměníte. Při směně si vždy zkontrolujte hotovost a nezapomeňte si vzít potvrzení o směně. Většina obchodů, restaurací a hotelů v Tunisku akceptuje platbu platební kartou. Je však vhodné mít u sebe i hotovost, a to zejména pro platby na trzích, v malých obchodech a pro spropitné.

Aktuální kurz tuniského dináru (TND)
Měna Kurz Datum
Euro (EUR) 3.30 TND 2023-10-27
Americký dolar (USD) 3.00 TND 2023-10-27

Historické kurzy TND/CZK

Tuniská měna se nazývá tuniský dinár (TND). Aktuální kurz tuniského dináru se neustále mění a je ovlivňován řadou faktorů, jako je ekonomická situace v Tunisku a České republice, úrokové sazby a geopolitické události. Pro získání nejaktuálnějšího kurzu TND/CZK se doporučuje sledovat online směnárny nebo webové stránky bank. Historické kurzy TND/CZK nám mohou poskytnout užitečný přehled o vývoji kurzu v čase. Tyto informace najdeme na specializovaných webových stránkách s finančními daty nebo na stránkách centrálních bank. Sledování historických kurzů nám může pomoci lépe porozumět dynamice kurzu a učinit informovanější rozhodnutí o směně měny. Je důležité si uvědomit, že minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výnosů a kurz TND/CZK se může měnit nepředvídatelně.

tunisko měna kurz

Předpověď kurzu

Předpovídání kurzu tuniského dináru (TND) je složité a ovlivňuje ho mnoho faktorů. Mezi ně patří ekonomická situace v Tunisku, politická stabilita, turismus a ceny ropy. Aktuální kurz tuniského dináru k euru (EUR) a dalším světovým měnám se neustále mění a je ovlivňován nabídkou a poptávkou na měnových trzích.

Důležitým faktorem pro kurz TND je turismus, který tvoří významnou část tuniské ekonomiky. Nárůst počtu turistů obvykle vede k posílení TND, zatímco pokles turismu může kurz oslabit. Dalším faktorem je politická situace v Tunisku. Politická nestabilita a nejistota obvykle vedou k oslabení TND, protože investoři se stahují do bezpečnějších aktiv.

Pro získání nejaktuálnějších informací o kurzu tuniského dináru je vhodné sledovat online směnárny, banky nebo finanční weby. Tyto zdroje poskytují aktuální informace o kurzech měn a umožňují porovnat nabídky různých poskytovatelů.

Rizika spojená s kurzem

Při směně české koruny za tuniský dinár je třeba brát v úvahu kurzovní riziko. Kurz tuniského dináru se může měnit a ovlivnit tak výslednou částku, kterou získáte. Aktuální kurz tuniského dináru se liší v závislosti na směnárně a také na denní době. Je proto vhodné sledovat aktuální kurzy a porovnávat nabídky různých směnáren.

Důležitým faktorem ovlivňujícím kurz tuniského dináru je politická a ekonomická situace v Tunisku. V případě nestability se kurz může propadnout. Doporučuje se proto sledovat i aktuální dění v zemi a zvážit případná rizika.

Pro minimalizaci kurzovního rizika je vhodné směnit si menší částku peněz předem a zbytek až na místě v Tunisku. Využít můžete také platební karty, které umožňují platby v místní měně. Je však vhodné si ověřit poplatky za výběry a platby v zahraničí.

Publikováno: 19. 06. 2024

Kategorie: finance

Autor: TomasMusk

Tagy: tunisko měna kurz | aktuální kurz tuniské měny