WeChat předává data vládě – Bezpečnost na bodu mrazu

WeChat je multifunkční aplikací, která svoji největší popularitu získala především v Číně. V domovině svého vzniku. Poté se rozšířila do celého světa. To ostatně dokazuje fakt, že svého času byla pátou nejpoužívanější aplikací na světě. Nežli se začneme zabývat bezpečností této aplikace, představíme Vám ji prostřednictvím čísel.

PředmětHodnota
Počátek vývoje projektu2010
První vydání2011
Dosažení 100 milionů uživatelůUž v roce 2012
Počet uživatelůPřes 1 miliardu
Jak šel čas s multifunkční aplikací WeChat?

Za vývojem této aplikace stojí čínská společnost Tencent. Ta vyvíjela také populární aplikaci Tencent QQ. Ta však ustoupila multifunkční aplikaci WeChat, na kterou se postupem času začaly nabalovat nepříjemné věci.

Čínská vláda ví o všem

Už samotná skutečnost, že aplikace vznikla v Číně může budit jisté rozpaky. Každý určitě moc dobře ví, jak je to s ochranou osobních údajů a soukromím právě v této lidnaté zemi. První zmínky o tom, že WeChat je spojen s určitou cenzurou se objevily v roce 2013. Týkalo se to primárně politických frází, které se jednoduše nehodily tamnímu režimu.

Tato skutečnost do určité míry naznačovala, jak je zacházeno s uživatelskými daty a také samotnou komunikací. Chaty tak asi nenesou příliš velké známky zabezpečení. To se ostatně prokázalo o několik let později, kdy sama společnost potvrdila, že všechna privátní data uživatelů jsou dostupná čínské vládě. Není se tak čemu divit, že Spojené státy americké svého času chtěly zablokovat tuto aplikaci pro komunikaci mezi uživateli.

Co všechno přináší WeChat?

Je s podivem, jak velké zastoupení aktivních uživatelů si aplikace WeChat získala i přes všechny výše uvedené informace. Možná to jsou služby, které nabízí. Od posílání textových a multimediálních zpráv, až po možnost rezervace hotelu, donášku jídla a WeChat Pay. Tyto vymoženosti se samozřejmě týkají Číny. Pokud jde o porovnání s ostatními instant messaging aplikacemi, potom lze určitě volit mezi jinými, které na bezpečnost dbají a nestaví se k ní tímto způsobem.