Antivirové programy – Vyberte si účinnou ochranu před viry

Ochrana dat a bezpečnost jsou v dnešní době žhavým tématem ve spojení s internetem a používáním výpočetní techniky. Jestliže v tomto směru hledáte adekvátní ochranu, potom Vás budou zajímat antivirové programy. Jde o počítačový software označovaný zkráceným výrazem antivir.

K čemu slouží antivirové programy?

Antivir je spojen s bohatou databází známých virů. Dokáže prohledávat soubory na disku a obratem zjišťovat, jestli některý z nich není nakažený virem. Antiviry v dnešní době už nejsou jen programem pro identifikaci viru a neslouží pouze k jeho odstranění. Umí Vás ochránit i před škodlivým softwarem označovaným malware a dokáží toho podstatně více.

Nejpoužívanější antivirové programy

Jestliže Vás zajímá, jaké antivirové programy patří k těm nejoblíbenějším, napoví Vám níže uvedená tabulka. V ní se zaměříme nejenom na pořadí v Evropě, ale také na to v Severní Americe. Jde o historická data vycházející z roku 2017.

PořadíEvropaSeverní Amerika
1.KasperskyBitDefender
2.BitDefenderKaspersky
3.ESETMicrosoft
4.AvastESET
5.AviraMalwareBytes
Jak si stojí antiviry v různých částech světa?

Oblíbenost antivirových programů se pochopitelně mění s tím, jak se vyvíjí jednotlivé aplikace, jak se mění požadavky uživatelů a jaká je úspěšnost softwarů z pohledu lovu nebezpečných virů.

Zachycení viru v reálném čase

Nemyslete si, že antivirové programy slouží jen jako nějaká kontrola toho, zda na disku nemáte zavirovaný soubor. Novodobé antiviry fungují nonstop. Jsou v podstatě službou běžící na pozadí, která otestuje jakýkoliv soubor, s nímž aktuálně pracujete. To znamená, že když budete otevírat zavirovanou přílohu z e-mailu, antivir zareaguje tím, že Vám to nepovolí.

V rámci antivirů se používají nejrůznější metody heuristických analýz. Typickým příkladem je Sandbox nebo Whitelisting. I když se společnost snaží, aby jejich antiviry byly tou nejbezpečnější branou na jakémkoliv počítači, mnohdy je bezpečnost výpočetní techniky ohrožena především samotným uživatelem a jeho nerozvážným či nevědomým chováním. V každém případě jsou efektivní pomocnou rukou pro stolní počítače, notebooky nebo servery.

Publikováno: 09. 05. 2021

Kategorie: technologie

Autor: TomasMusk

Tagy: antivir | antivirové programy | antivirový program | antiviry | avast | bezpečnost | eset | kaspersky | ochrana dat | viry