Spyware – Nebezpečí, před kterým se lze chránit

Při využívání výpočetní techniky Vás neohrožují pouze viry, k jejichž nalezení a odstranění můžete využívat antivirové programy. Dalším pomyslným nebezpečím je také spyware, který se zaměřuje na uživatelská data. Ve své podstatě jde o špionážní software sbírající soukromá data uživatele a odesílající je kdoví kam.

Spyware může ve Vaší výpočetní technice vytvořit něco jako zadní vrátka do počítače. Ve své podstatě spadá mezi tzv. malware, což jsou programy běžící na pozadí, o nichž uživatel nemá povědomí, zatímco oni vykrádají jeho data a sledují jeho aktivitu.

Oblíbená softwarová řešení

Pokud se chcete bránit proti spywaru, máte samozřejmě možnost. V tomto směru lze vybírat mezi dvěma odlišnými typy ochrany. Vsadit můžete na vyloženě antispywarové řešení nebo využijete antivirový program, který dokáže se spywarem také úspěšně zatočit. Inspiraci můžete hledat v níže uvedené tabulce.

ProgramŘešení
AVGAntivir s ochranou proti spywaru
AdwareSamostatné antispyware řešení
AvastAntivir a antispywarem v jednom
MalwarebytesKompletní řešení
Prověřená antispywarová řešení dostupná pro domácnosti a firmy.

S těmito softwary podstatným způsobem zvýšíte bezpečnost své výpočetní techniky, a hlavně ochranu osobních a soukromých dat.

Spyware a jeho rizika

Určitě byste měli vědět o tom, co všechno dokáže tento škodlivý software ve Vašem počítači. Do něj se může dostat nejrůznějšími způsoby. Dnes už není žádnou výjimkou, že se k němu přiblížíte skrze instalaci jiného programu označovaného jako shareware. Jeho součástí je právě tento špionážní kód. Alternativou je instalace při procházení internetových stránek, kdy nevědomky odkliknete a povolíte něco, čemu nerozumíte nebo si nedokážete přeložit.

Když se takový software usadí ve Vaší výpočetní technice, začne jeho hlavní náplň práce. V první řadě to bude určitě sledování aktivity uživatele, a to online, takže všechna data budou předávána dál. Takový program může sbírat informace o Vaší lokalitě a přihlašovací údaje. Právě kvůli těmto rizikům hrozí poměrně vysoké nebezpečí narušení soukromí. Z toho důvodu využívejte antispyware řešení nebo si alespoň jednom za čas proveďte test počítače proti výskytu spywaru.